Зараз це нескладно зробити завдяки електронному сервісу «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», що функціонує на офіційному Веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/businesspartner). Щоб впевнитися, що ваш партнер є надійним контрагентом, варто завчасно це перевірити - наголошують у Головному управлінні ДФС у Чернігівській області.
Проте, деякі платники все ж таки спокушаються на співпрацю з сумнівними контрагентами. Про це свідчать матеріали податкових перевірок. Так, фахівці управління аудиту викрили чергову схему ухилення від оподаткування. Учасники цієї незаконної оборудки спромоглися трансформувати податковий кредит від придбання тютюнових виробів в будівельно-монтажні роботи. Як результат, підприємство реального сектору економіки сформувало податковий кредит на суму близько 200 тис. гривень.
Почалося все з укладання угоди на поставку матеріалів та виконання монтажних робіт між двома чернігівськими підприємствами у листопаді 2016 року. Під час перевірки податківці звернули увагу, що у штаті підприємства-постачальника, яке нібито здійснило чималий комплекс робіт, числиться лише один працівник – директор. Податківці встановили, що директор числився на своїй посаді формально та не підписував жодних документів із фінансово-господарської діяльності. Тому, усі первинні документи, договори та податкові декларації з моменту створення підприємства є недійсними, а саме підприємство - фіктивним.
За результатами перевірки підприємству-замовнику, яке співпрацювало з фіктивним підприємством, донараховано податків на суму близько 200 тис. гривень. Не погодившись з даним рішенням, підприємство звернулося до суду. Слухання по даній справі вже відбулося і Чернігівським окружним адміністративним судом, який розглядав даний позов, винесено рішення про відмову позивачу.
У Головному управлінні роз’яснюють, що постанова Чернігівського окружного адміністративного суду це перший крок проходження процедури оскарження. Платник має право на подальше оскарження. Але, слід врахувати, що суд вже виніс вирок стосовно директора підприємства-замовника, згідно якого його визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення. Судова практика з цього приводу свідчить: факт участі особи, яка підписала первинні документи у діяльності фіктивного підприємства, несумісний із легальною підприємницькою діяльністю. Відповідно, податкові накладні, виписані від імені осіб, які заперечують свою участь у створенні та діяльності контрагентів платника, не можна вважати належно оформленими та підписаними, а тому віднесення відображених у них сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставним.
Кожен платник сам вирішує, що йому краще: сплатити донараховані суми чи зануритися у судову тяганину. При цьому важливо розуміти: якщо остаточне судове рішення буде прийнято на користь податкового органу, то підприємство отримає додатковий фінансовий тягар у вигляді пені.