17.05.2016
Легалізація заробітної плати – важлива тема сьогодення
На державному рівні створюються умови, сприятливі для легалізації заробітних плат. Так, із прийняттям Закону України від 24 грудня 2015 року № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», скасовано залежність розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від класу професійного ризику виробництва страхувальника, утримання єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з найманих працівників та встановлено єдиний розмір ставки єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі 22%.
Зміни в законодавстві є позитивним кроком для забезпечення конституційних прав і соціальних гарантій працюючих громадян, зокрема щодо збільшення розміру заробітних плат.
За даними Головного управління статистики у Чернігівській області у лютому 2016 року заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій області становила 3484 грн.
Традиційною для економіки області є галузева диференціація зарплат. Як і раніше, найбільшою була заробітна плата працівників сфери інформації та телекомунікацій, фінансової та страхової діяльності, промисловості.
Проте, як зазначила начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Світлана Волкова, на даний час в області, поширені випадки виплати заробітної плати нижче законодавчо встановленого рівня підприємствами, що здійснюють діяльність у сфері: торгівлі (21,6%), сільському господарстві (10,8%), будівництві (5,8%), транспорті (4,8%), підприємств, які здійснюють операції з нерухомим майном (9,2%), діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування (8,4%).
Значний відсоток таких підприємств у м. Чернігові (24,6%), Чернігівському (20,4%), Н.-Сіверському (21,2%) та Носівському (18,8%) районах.
Йдеться про „тіньові” заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду. Це негативно впливає не лише на економіку країни, а й на самого працівника. Адже, громадяни, які погоджуються отримувати зарплату в «конверті», не лише сприяють розвитку «тіньових схем», а й позбавляють себе соціальної захищеності - гідної пенсії в майбутньому, лікарняних, декретних виплат, отримання банківських кредитів тощо.
Такий працівник повністю беззахисний перед роботодавцем. Домовленість про розмір заробітної плати жодним чином не зафіксовано, і роботодавець її виплачує доти, доки на те його воля. Звернувшись по захист своїх прав, наприклад, до суду, профспілкових організацій, контролюючих органів, працівник не матиме практично жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати.
Як керівники підприємств, так і наймані працівники повинні усвідомити, що час дешевої робочої сили відходить у минуле. Роботодавці мають дотримуватися законодавства про оплату праці та дбати про добробут та захищеність у майбутньому своїх працівників.