30.07.2015
Особливості оподаткування сільгоспвиробників в 2015 році
Відповідно змін до ПКУ, внесених Законом України від 28 грудня 2014 року
N 71-VIII., сільськогосподарські товаровиробники, які були платниками фіксованого податку, з 1 січня 2015 року являються платниками єдиного податку четвертої групи. Відповідні норми, що регулювали сплату фіксованого с.-г. податку, перенесені до глави 1 розділу XIV ПКУ .
Вимоги до с.-г. товаровиробників, які потрібно виконати для того, щоб сплачувати ЄП у складі четвертої групи, наведені у ст. 291 ПКУ.
Зокрема, залишено вимогу про частку с.-г. товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік, який має дорівнювати або перевищувати 75 % (пп. 4 п. 291.4 ПКУ). Поняття частки с.-г. товаровиробництва для цілей глави 1 розділу XIV ПКУ визначено пп. 14.1.262 ПКУ — це «питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку».
Об’єкт оподаткування для с.-г. товаровиробників — платників ЄП четвертої групи залишився такий самий, який був у фіксованого сільськогосподарського податку (ст. 292-1 ПКУ).
В 2015 році, як і раніше, сільськогосподарські товаровиробники можуть обрати спеціальний податковий режим по ПДВ, передбачений ст. 209 ПКУ.
Механізм справляння податку на додану вартість у сільському господарстві з 01.01.2015 року також зазнав певних змін. Він здійснюєтьсяся з урахуванням електронного адміністрування ПДВ та функціонування спеціальних ПДВ-рахунків.
Згідно з Законом №71-VIII, запровадження електронної системи здійснюєься у два етапи.
З 1 лютого 2015 року діяв перехідний період, протягом якого передбачалася обов’язкова реєстрація в Єдиному реєстрі усіх податкових накладних, незалежно від розміру ПДВ у них та факту видачі покупцю. При цьому, у разі порушення термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних документів, складених у період до 1 липня 2015 року, санкції не застосовуватимуться.
З 1 липня систему електронного адміністрування ПДВ переведено з тестового режиму в звичайний і на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують кошти в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що надає право для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Електронний рахунок у сільгоспспецрежимника призначений як для обліку сум податку за результатами спецрежимної діяльності, так і іншої діяльності (п. 4 Порядку електронного адміністрування). Таким чином, відкривається один електронний рахунок.
Платник поповнюватиме електронний рахунок із поточного рахунка. Водночас, аби визначити суму податку, на яку він може зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі, слід використовувати формулу зі ст. 2001 ПКУ, що продубльована й у п. 9 Порядку електронного адміністрування.
Поповнення електронного рахунка з інших джерел, наприклад , з поточних рахунків інших осіб, не передбачено.
Детальніше ознайомитися із роз’ясненнями, щодо застосування системи електронного адміністрування ПДВ можна в листі ДФС України від 19.01.2015 року №1403/7/99-99-19-03-01-17.
Для вдосконалення роботи системи електронного адміністрування ПДВ 29 липня 2015року прийнято Закон 643-VIII від 16.07.2015 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість».
Згідно вищезазначеного Закону сільськогосподарським товаровиробникам, які застосовують спецрежим ПДВ, Держказначейством починаючи з 01.08.2015 року автоматично відкриються додаткові електронні рахунки для зарахування сум ПДВ від сільськогосподарської діяльності. Кошти з таких рахунків Казначейством автоматично (в день їх зарахування на електронний рахунок с/г підприємством) перераховуються на спеціальні рахунки с/г товаровиробників. На сьогоднішній день кошти на спеціальний рахунок с/г товаровиробників перераховуються з електронних рахунків лише після подання декларації.
Крім того новий Закон містить низку позитивних змін стосовно складання податкових накладних, веденні обліку ПДВ, виправлення помилок і інше.
Найголовніше – не застосовуються штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН (10%, 20%, 30%, 40%), складених до 1 жовтня 2015 року.
Окрім того платники податку зможуть отримувати від ДФС витяги про рух коштів на їхніх електронних рахунках та сумах ПДВ, перерахованих в бюджет. Такі витяги будуть підставою для відображення сум ПДВ в бухгалтерському обліку.