Порядок припинення підприємницької діяльності за рішенням підприємця передбачає певну послідовність дій і регулюється Цивільним кодексом україни № 435-VI від 16.01.03 і Законом України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” № 775-IV від 15.05.03.
Процедура ліквідації починається з подання заяви про припинення підприємницької діяльності державному реєстратору, на підставі якого в Єдиний державний реєстр уноситься запис про рішення фізичної особи – підприємця про припинення нею підприємницької діяльності.
Після цього фізична особа – підприємець зобов’язаний повернути в органи Міндоходів за основним місцем обліку оригінали документів та завірені копії, видані податковою службою (свідоцтва, патенти тощо) і подати заяву за формою № 8-ОПП. Крім того, підприємцю протягом 10 днів необхідно надати документи до органів Міндоходів за основним місцем обліку для проведення документальної позапланової перевірки (книгу обліку доходів і витрат, первинні документи, виписки банку (за наявності) тощо) і подати ліквідаційну звітність.
Звертаємо увагу, що відповідно до п. 295.8 ст. 295 Податкового кодексу України, у разі припинення „єдинником” підприємницької діяльності зобов’язання зі сплати єдиного податку нараховуються до останнього дня місяця, у якому подано заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування.
Однією з причин заперечень органів Міндоходів для здійснення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності є відсутність повідомлень від фінансових установ про закриття всіх рахунків такого платника податків. Тому фізичній особі – підприємцю необхідно завчасно закрити всі рахунки в банках і фінансових установах.
Після завершення всіх процедур припинення підприємницької діяльності органи Міндоходів видають довідку про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 22-ОПП, яка дійсна протягом двох місяців.
Також підприємцю необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду України для зняття з обліку й отримання довідки про відсутність заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Закінченням процедури ліквідації підприємницької діяльності є внесення в Єдиний державний реєстр запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності. Для цього підприємець повинен подати державному реєстратору картку про реєстрацію припинення підприємницької діяльності, а також довідки органів Міндоходів та Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів.
І пам’ятайте: доки процедура ліквідації не доведена до кінця, тобто державний реєстратор не вніс відповідний запис про припинення підприємницької діяльності, за фізичною особою зберігається статус підприємця з виконанням усіх покладених законодавством на нього обов’язків.