20.12.2012
Хто сплачуватиме податок на нерухоме майно?
З 1 січня 2013 року вводиться податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Про особливості оподаткування новим місцевим податком податківці повідомили на брифінгу, проведеного для місцевих ЗМІ. Відповіді на питання, які хвилюють пересічних громадян, - в нашому інтерв’ю з начальником Прилуцької ОДПІ Віктором Пахариною.
- Вікторе Трохимовичу, хто із громадян стане платником цього податку з нового року?
- Платниками податку на нерухоме майно будуть фізичні особи, в тому числі нерезиденти (іноземці), у власності яких перебувають об’єкти житлової нерухомості, а саме: житлові будинки, житлові будинки садибного типу, прибудови до житлового будинку, квартири, котеджі, кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах.
- А чи буде сплачуватися податок на дачний будинок?
- Ні, якщо у власності громадянина буде один такий будинок. Законодавством визначено ряд об’єктів житлової нерухомості, які не будуть оподатковуватися. Це: об’єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності); об’єкти житлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, визначені законом; будівлі дитячих будинків сімейного типу; об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним сім’ям та прийомним сім’ям, у яких виховується троє та більше дітей, але не більше одного такого об’єкта на сім’ю; гуртожитки. Серед цього переліку - садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об’єкта на одного платника податку.
- Вікторе Трохимовичу, скільки потрібно буде платити податку та від чого залежатиме його розмір?
- Податком обкладатиметься житлова площа об’єкта житлової нерухомості. Платити податок потрібно буде за 1 кв. метр. Очевидно, чим більший, наприклад, будинок – тим більший податок.
Cтавки податку вже встановлені сільськими, селищними та міською радою.
Для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів, ставка податку - 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Для квартир та житлових будинків, житлова площа яких перевищує зазначені розміри (відповідно) ставка податку становить 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати.
- Чи є пільги по сплаті податку для незахищених верств населення?
- Так. Податковим кодексом України передбачено, що база оподаткування об’єкта житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної особи – платника податку, зменшується:
для квартири - на 120 кв. метрів;
для житлового будинку – на 250 кв. метрів.
Тобто, податок буде нараховуватись на житлову площу, що перевищує вказані показники. Така пільга надаватиметься один раз на календарний рік (з 1 січня по 31 грудня) і застосовуватиметься виключно до одного із об’єктів житлової нерухомості, який перебуває у власності фізичної особи.
- Вікторе Трохимовичу, якщо я правильно зрозуміла, у разі коли у власності громадянина перебуває одна квартира до 120 кв. метрів, то такий громадянин не буде сплачувати податок на нерухоме майно?
- Так. Але якщо у фізичної особи у власності є, наприклад, квартира, площа якої не перевищує 120 кв. метрів, та будинок, площа якого не перевищує 250 кв. метрів, то за один об’єкт житлової нерухомості за вибором платника податок потрібно буде заплатити в повному розмірі за ставками, прийнятими органами місцевого самоврядування. При цьому до уваги буде прийматися місце прописки. А оскільки пільга надаватиметься один раз на рік, то У випадку продажу житла і придбання нового, доведеться заплатити податок за новий об’єкт нерухомості, оскільки пільга надаватиметься лише один раз на рік.
- В які терміни потрібно заплатити податок?
- Податкові органи за місцезнаходженням об’єктів житлової нерухомості, які знаходяться у власності фізичних осіб, до першого липня звітного року обчислюватимуть розмір податку на нерухоме майно та надсилатимуть платнику податкове повідомлення про суму податку.
Податок на нерухомість сплачуватиметься фізичною особою протягом шістдесяти днів з дня вручення податкового повідомлення, але не пізніше 29 серпня.
- Чи можна платникам звертатися до податкової у разі необхідності врегулювання окремих питань, які будуть виникати щодо нового податку?
- Звичайно. Платники мають право звертатися до податкової з різних питань, пов’язаних з оподаткуванням, тим більше, коли це стосується нового податку. На підставі документів, що підтверджують право власності на об’єкт оподаткування та місце проживання (реєстрації), громадяни мають право звернутися до органів державної податкової служби для звірки даних щодо житлової площі нерухомості, пільги зі сплати податку, ставки податку та суми, нарахованої до сплати.
- Вікторе Трохимовичу, дякуємо за розмову і до нових зустрічей.